3. WERELDMISSIEDAG 20 oktober 1996 Dit jaar staat Wereldmissiedag geheel in het teken van de ontwikkeling van de katholieke Kerk in ZuidrOost-Azië. "Samen Kerk, wereldwijd" betreft de aandacht die MISSIO Nederland wil schenken aan de Indonesische katholieke Kerk. Mede door sponsoring van de opleiding van het Indonesische katholieke kader gedurende de afgelopen honderd jaar, is deze gemeenschap uitgegroeid tot een zelfstandige Indonesiche Kerk. De historische en emotionele banden met Indonesië van vroeger zijn door "onze" missionarissen al ver voer de Tweede Wereldoorlog vertaald naar ineulturatie: katholieke zaken op eigen Indonesische wijze beleven en vormgeven. Luisterend en kijkend naar de plaatselijke tradities zijn veel culturele elementen opgenomen in de beleving van het katholicisme. "De Kerk in Indonesië gaat gelukkig haar eigen weg", aldus Mgr.Muskes in een interview in het tijdschrift Missie in Aktie. "Weet je", zegt hij, "dat vanuit Indo nesië al vele jaren priesters, broeders en zusters als missionaris naar andere landen en culturen vertrekken, zowel binnen als buiten Indonesië". Deze ontwikkeling is mede te danken aan het inzicht van "onze"Nederlandse missionarissen toendertijd. Zij hebben de slogan: "Samen Kerk, wereldwijd" kunnen waarmaken. MISSIO Nederland ondersteunt nog steeds de kaderopleiding van toekomstige priesters en religieuzen in Indonesië. Daarnaast worden katholieke pro- jekten ondersteund die speciaal gericht zijn op de verbetering van de sociaal-maatschappelijke situatie van mensen, vooral in de "slums" van de grote steden. De poster voor dit jaar (zie foto): Madonna met Kind, is bedoeld als voorbeeld van ineulturatieVoor "ons" herkenbaar, voor de katholieke Indonesiër dierbaar. De katholieke Indonesische Kerk is een bloeiende gemeenschap met een geheel eigen Maria-verering. "Heilige Maria, Moeder van onze Heer Jezus Christus, bescherm heel de mensheid, versterk hen die in verdrukking zijn, geef hen licht in het donker." (uit: Indonesisch gebedenboek). Financiële ondersteuning voor deze groeiende Indonesische Kerk blijft noodzaak. Mogen zij op Wereldmissiedag rekenen op onze bijdrage in de offerkisten, die in het komende weekend voor dit doel kJaar staan achter in onze kerk. Of via giro 1566 t.n.v. Wëreldmissiemaand Den Haag.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1996 | | pagina 4