3. ZEVEN SACRAMENTEN VOOR JOU. In elk mensenleven zijn hoogtepunten; situaties vol hoop en beloftes voor de toekomst, die je bewonderend en verwonderd beleeft. Bijvoorbeeld de geboorte van nieuw leven; een kind dat afscheid neemt van de basisschool en een belangrijke nieuwe stap zet op weg naar volwassenheid; twee mensen die voortaan samen door het leven willen gaan; het op zich nemen van een verantwoordelijke taak als priester binnen de geloofsgemeenschap. Er zyn ook dieptepunten; je ervaart gebrokenheid en ontreddering. Je voelt je schuldig. Je idealen en dromen kan je niet waar maken. Je moet leren leven met je grenzen. Of je wordt ernstig ziek en oud. Je gaat sterven* Vaak ook een dubbele ervaring; tegelijk de pijn en de vreugde van het delen. Elk leven kent 20 zijn ups en downs. En juist daarop worden de sacramenten geënt. Zij willen deze ingrijpende gebeurtenissen in je leven onderstrepen, vieren en begeleiden. Na lang tasten en zoeken heeft de geloofsgemeenschap, de Kerk, zeven momersten uitgekozen, die voor het beleven van het christen-zijn van grote betekenis zijn; de doop, het vormselde eucharistie, het sacrament van de verzoening, de ziekenzalving, de priesterwijding en het christelijk huwelijk. Bij de viering van de sacramenten, breng je uitdrukkelijk naar voren wat er onuitgesproken leeft bij jezelf. Je dankbaarheid en je verant woordelijkheid bij de geboorte van een kindje; je je liefde en trouw als je elkaar je ja-woord geeft; je inzet" en je geloof in de toekomst bij het vormsel; je vergeving en je verlangen naar een nieuwe inzet bij het sacrament van de verzoening; je verbondenheid met Jezus en met elkaar in de Eucharistie; je vertrouwen en je oyergave bij de ziekenzalving; je inzet voor een gelovige gemeenschap bij een priesterwijding. Je brengt het nu in deze sacramenten uitdrukkelijk ter sprake. Waarom Omdat je anders het gevaar loopt uit het oog te verliezen, dat God iets met je leven te maken heeft. Je weet, Gods reddende nabijheid heeft gestalte gekregen in Jezus. In de sacramenten worden dan ook eenvoudige tekens gebruikt, die je terugvindt in het leven van Jezus; water en olie, brood en wijn, woorden van vergeving, het gebaar van de handoplegging. In deze tekens kr|jgt de .ontmoeting van God en mens gestalte. Baarbij hoort wezenlijk het verhaal over Jezus, dat doorverteld wordt. Sacramentele vieringen zjjn geen vluchtheuvel of toevluchtsoord, maar eerder een lanceerbasis om straks in het gewone leven waar te maken wat je hier en nu in het sacrament viert. Bemoediging en uitdaging tegelijk Het zijn oriëntatiepunten. Je krijgt meer zicht op je inspiratiebronnen, zodat je je opdracht ook beter kunt uitvoeren.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1994 | | pagina 4