11 Drie maanden lang extra aandacht voor de agrarische sector! Drie maanden lang hebben boeren en tuinders bij de Rabobank een streepje voor. Ook in de bankhal kunt u zien dat wij in de komende periode speciale aandacht besteden aan de agrarische sector. We hebben de werkgroep "Veulens Historie Herleeft" gevraagd onze bankhal agrarisch in te richten. Zij hebben dit gedaan door de historie van de rundveehouderij te belichten. Later zal men nog de thema's "intensieve veeteelt" en "tuinbouw/akkerbouw" uitwer ken. Onderstaande tekst zal u meer inzicht geven in hetgeen er uitgestald is in onze bankhal. De rundveehouderij: In de zomer ging de boer 's morgens samen met de boerin op de melkfiets' met daaraan twee melktuiten2 naar de weide. De koeien werden met lokkoekjes3 naar de meiksta! gelokt. De koeien werden door de boer en boerin, zittend op een krukje5, met de hand gemolken. De melk werd opgevan gen in een emmer4. Later gebeurde het melken met een melkmachine. Eenmaal in de drie weken werd van de melk een monster genomen met behulp van de monsterlepel6, dit om het vetgehalte te bepalen, en werd de melk gewogen met behulp van een unster7 dat aan een driepoot hing. Op basis van deze gegevens werd de melklijst bijgehouden. De melk werd vervolgens door een vaatdoek gezeefd in de zeefschotel8. Na het melken vertrokken de boer en de boerin weer huiswaarts met de melk. Een klein gedeelte van de melk werd thuis gehouden voor eigen gebruik, de rest werd langs de weg gezet voor de melkboer. De melk werd met behulp van een juk9 of een melkwagen naar de weg gebracht. Enkele boeren maakten zelf boter10 of kaas in een kaaskuipje11. De meeste boeren en boerinnen waren in het bezit van een melkdiploma12, de cursus daarvoor werd georganiseerd door de Jonge Boeren. In de winter gingen de koeien de grupstal op. De stal werd rnet een zelfgemaakte bezem13 schoongehouden. Deze bezems werden gemaakt van brem of hei. De nummers genoemd in bovenstaande tekst staan in de bankhal bij de betreffende attributen. Indien de inrichting van de bankhal wijzigt zullen we u hierop wederom een toelichting geven. RABOBANK AANGENAAM.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1993 | | pagina 12