9 ONDERVERZEKERD ZIJN KAN U GELD GAAN KOSTEN Teveel mensen hebben hun inboedel en soms zelfs hun eigen woning te laag verzekerd. Dat kan hen geld gaan kosten. Niet alleen als er sprake is van totaal verlies. Bij een kleine schade wordt namelijk uitgekeerd naar rato van het verzekerde bedrag. Verzekeringen zijn meestal langlopende contracten. Vaak worden zij na afloop van een periode zonder meer verlengd. Inboedel- of opstalverzekeringen zijn daar bekende voorbeelden van. Tijdens de contractperiode kan er echter veel veranderen. In de loop der jaren is de inboedel veel uitgebreider geworden dan bij aanvang van de verzekering. De radio is vervangen door een stereotoren, er is een computer bijgekomen en het bankstel met stoffen bekleding is vervangen door een lederen bankstel. De nieuwwaarde van de inboedel kan zo verdubbelen. Is nu het verzekerd bedrag van de inboedelverzekering niet meegegroeid, dan is er een probleem zodra een beroep gedaan wordt op de verzekering. Bijvoorbeeld: de nieuwwaarde van de inboedel is f. 75.000,terwijl het verzekerde bedrag slechts f. 50.000,is. Als nu de stereotoren van f. 3.000,wordt gestolen dan zal de verzekeraar slechts tweederde deel van de schade, dus f. 2.000,uitkeren, blijft dan zelf zitten met een schadepost van f. 1.000, Bij de opstalverzekering kan zich hetzelfde probleem voordoen. Het schadebedrag kan echter vele malen hoger zijn, omdat de waarde van een woning vaak hoger is dan die van de inboedel. De waarde is hier de herbouwwaarde, niet de verkoopwaarde. In de loop der jaren ondergaat die waarde, bijvoorbeeld door inflatie en prijsstijgingen, verandering. Dat geldt natuurlijk ook als de woning wordt verbouwd. Voor beide verzekeringen kan het opnemen van een indexclausule in de verzekering problemen voorkomen. Het verzekerde bedrag wordt dan jaarlijks aangepast aan bijvoorbeeld prijsstijgingen. Uiteraard dekt zo'n clausule grote wijzigingen onvoldoende. Het opnieuw schatten van de nieuwwaarde van de inboedel kan met een inventarislijst. Als u verbouwd heeft is het altijd zinvol uw opstalverzekeraar daarover te berichten. Deze kan dan bekijken of de herbouwwaarde moet worden aangepast Wilt u advies of denkt u dat uw inventaris meer waard is dan het bedrag waar de inboedel nu voor verzekerd isloop dan eens binnen bij uw Rabobank. Wij hebben voor u een inventarislijst liggen. Rabobank Leunen telefoon 10475 of 82424.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1990 | | pagina 10