Al heel vroeg in de geschiedenis kwamen de christenen by het gedenken van hun doden by elkaar voor een eucharistische maaltijd. Die bracht hen samen in geloof. Tegelijk vierden ze daarin Christus' overwinning op de dood. In Hem wisten ze zich over de dood heen, met hun dierbaren verbonden. Zo vond men troost en sterkte om verder te kunnen. Het is een goed gebruik in de kerk om een priester te vragen een dode speciaal te gedenken in een mis. Vooral in de eerste maanden na het overlijden, als het rouwproces nog niet voltooid is, voelen velen die behoefte. Vaak gebeurt het ook op de verjaardag van het overlijden of by byzondere familiegebeurtenissen. Dat zijn mooie ge bruiken. Als wy nu een mis laten opdragen voor een overledene, dan betekent dit dat wy hem of haar nog eens willen Insluiten in het ïyden sterven en verrijzen van Christus, maar ook, dat we hem of haar nog eens dankbaar gedenken, dat we willen dat hun naam biyft leven in onze gelovige gemeenschap. De H.Augustinus schrijft ergens "Wat wy doen voor onze doden komt niet zo zeer hem ten goede als wel ons zelf!" Je zou ook kunnen zeggen Wie zijn doden niet meer gedenkt, is zelf een stukje dood. Want als wy hen in geloof gedenken, houden we voeling met onze eigen wortels. Het helpt ons om de dood onder ogen te zdenjeom ons te verzoenen met onze eigen dood. En wie niet klaar is met de dood, is niet klaar met het leven. Het is iets heel moois dat genegenheid en liefde aldus kunnen worden voortgezet over de scheidsmuur van de dood heen. Wanneer we zo onze doden herdenken, versterkt dat ook de familieband. Bovendien maakt het ons bewust van wie wy, als gezin of als groep, eigeniyk zyn en waarvoor we willen leven. Er zijn heel veel manieren om aan onze doden te biyven denken. Is er een zinvollere dan hun gedachtenis te vieren in de eucharistie Hun namen worden dan genoemd samen met al de anderen "die ons zijn voorgegaan in het teken van het geloof". Dan ervaren wy dat de dood niet hetilaatste woord heeft, niet voor hen en niet voor ons. Pastoor P.Ewals. DAMESKOOR LEUNEN Vrijdag 7 november zingen we de H.Mis by gelegenheid van het huwelijk Verkaart-Verheljen om 11.30 uur.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1986 | | pagina 4