RABOBANK LEUNEN 18.21.8 HÏPOTHEEKKEUZE STERK AFHANKELIJK VAN PERSOONLIJKE SITUATIE. Het zal maar zelden voorkomen dat de koper van een eigen huis vol doende geld op zak heeft om zijn nieuw verworven bezit contant te betalen. De koopsom wordt geheel of gedeeltelijk gefinancierd via een HYPOTHEEK. Hoe hoog die lening kan zijn, wordt bepaald door twee factoren het inkomen van de huiseigenaar en de waarde van de woning die als onderpand dient. Het inkomen staat niet toevallig als eerste vermeld zowel voor de geldlener als voor de geldver- strekker is het van belang dat de woonlasten een niet te groot deel van de bestedingsmogelijkheden uitmaken. Een hypotheek dus, maar welke is in de veelheid van aanbiedingen de meest aantrekkelijke leningvorm Een concreet antwoord op deze vraag is niet zo eenvoudig, omdat de Juiste keuze sterk afhankelijk is van individuele wensen en omstan digheden. Dit artikel geeft enkele hoofdlijnen die een rol spelen b« de keuze. Ten aanzien van de aflossing van het geleende geld kunnen de hypo theken worden ingedeeld in vier hoofdgroepen - Bij een lineaire hypotheek betaalt men ieder Jaar een even grote aflossing; de te betalen rente wordt door die aflossingen steeds minder. De lasten (rente en aflossing) zijn in de beginjaren het hoogst en dat is voor veel mensen een nadeel. - De meeste belangstelling bestaat voor een annuïteitenhypotheek. Belangrijkste kenmerk van deze vorm is dat de hypotheeklasten steeds gelijk zijn. In het begin wordt weinig afgelost en vormt de rente het hoofdbestanddeel van het termijnbedrag, maar later komt steeds meer ruimte vrij voor het aflossen van de schuld. - Een minder bekende vorm is de hypotheek met trapsgewijze aflossing In overleg tussen Bank en cliënt wordt voor elke periode van de looptijd een Jaarlijks aflossingsbedrag vastgesteld. Wisseling in de hoogte van de aflossing maakt het extra goed mogelijk om in te spelen óp de inkomens)situatie van de cliënt. - Vanwege de fiscale voordelen (gedurende de hele looptijd kan een aanzienlijk rentebedrag voor de belasting worden afgetrokken) wordt in een aantal gevallen gekozen voor de hypotheek met levensverzeke ring. Bij zo'n hypotheek wordt gedurende de looptijd niet afgelost. Wel wordt premie betaald voor de levensverzekering, die aan het einde van de looptijd uitkeert ter aflossing van de gehele lening.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1986 | | pagina 9