RABOBANK LEUNEN EEN HUIS KOPEN VAAK NIET DUURDER DAN HUREN. Zuchtend legde de cliënt het overschrijvingsformulier op de balie. 'Het is iedere maand weer een hele hap, die huur. Soms denk ik wel eens s had ik maar een eigen huis, dan betaal je tenminste voor iets dat van jezelf is. Maar ja, een huis kopen zit er voor' ral) toch niet in'stelde de man vast. Met één oogopslag zag ik dat de woningbouwvereniging van deze huurder maandelijks ƒ675,- tegemoet kon zien.' 'Voor dat bedrag kunt u wel een hypotheek van ongeveer een ton krijgen', rekende ik hem voor. By de huidige woningprijzen kan zo'n bedraag voldoende basis zijn om een aardig huis te kopen, bijvoorbeeld een premie-A-woning. Als geïnteresseerd bent, wil ik best eens samen met u de mogelijkheden en de plussen en minnen op een rijtje zetten' Veel huurders voelen best iets voor een koopwoning, zo blijkt ook uit onderzoeken. Maar lang niet iedereen onderneemt stappen om dat verlangen werkelijkheid te laten worden. 'Dat kan ik toch niet betalen' en 'je haalt je allerlei financiële zorgen op je hals' lijken de belangrijkste argumenten om van kopen af te zien. Dat beeld over de financiële lasten van een koopwoning is ver moedelijk gebaseerd op de situatie van enkele jaren geleden, toen zowel -de hypotheekrente als de woningprijzen aanzienlijk hoger lagen dan nu. Op dit moment zullen de huren en de hypotheeklasten voor vergelijkbare woningen veelal dicht bij elkaar liggen. Een financiële vergelijking moet echter verder gaan dan het naast elkaar zetten van huur enerzijds en rente en aflossing van een hypotheek anderzijds. Zo kan in een aantal gevallen individuele huursubsidie voor een fikse verlaging van de feitelijke woonlasten zorgen. De bijkomende kosten voor kopers zijn meestal hoger, zowel op het moment van aankoop als tijdens de bewoning (onderhoud, verzekering en belasting). Daat tegenover staat een belasting voordeel, omdat hypothherente geldt als aftrekpost. De uitkomst van alle plussen en minnen is dat in veel gevallen een huis kopen niet duurder is dan huren. Dat het kopen van een woning financiële risico's met zich mee brengt, is maar ten dele waar. Bij de keuze van de hypotheekvorm (meer hierover in een volgend artikel) kunnen de risico's van rente verhoging worden beperkt. Verder is het van belang om de woon lasten niet hoger te laten zijn dan op grond van het inkomen verantwoord is. Niet voor ledereen zal kopen financieel een betere keuze zijn dan huren, maar wel kan worden gesteld dat - zeker bi) de huidige woningmarkt - het kopen van een hui3 in meer situaties aantrek kelijk is dan wordt gedacht.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1986 | | pagina 9