18.7.6 HET IS TIJD VOOR HET NIEUWE BROMFIETSPLAATJE De komende weken zullen de 625.000 Nederlandse bromfiets- bezitters het verzekringsplaatje van hun vervoermiddel schroeven om het door een nieuw - dit keer blauw - schildje te vervangen. Vanaf 1 maart moet het blauwe plaatje op het achterspatbord van de brommer zijn bevestigd om aan te geven dat aan de wette lijke verplichting tot het afsluiten van een WA-verzekering is voldaan. Overigens dient de bromfietser ook altijd het verzeke ringsbewijs by zich te hebben om bi) een eventuele controle te kunnen aantonen dat er sprake is van een geldige verzekering. Voor reizen naar het buitenland is een 'groene kaart' vereist; dit papier wordt meestal niet automatisch verstrekt maar kan wel gratis worden aangevraagd. De eigenaar van eenbrommer zonder versnelling, de zogenaamde 'automaat' betaalt de komende twaalf maanden dezelfde premie om zijn wettelijke aansprakelijkheid te verzekeren als in 1985. Hij zal zo rond de 90,- kwijt zijn. Voor bromfietsen met ver snelling wordt de premie verhoogd tot circa 185 gulden. Zoals bekend vergoedt een WA-verzekering alleen het financiële nadeel dat aan anderen wordt toegebracht. Schade aan (bv door een slippartij) of diefstal van de eigen brommer leidt niet tot een verzekeringsuitkering. Vergoeding van de eigen schade is wel mogelijk als een zogenaamde cascoverzekering wordt af gesloten. In de praktijk echter schrikken de meeste bromfietsers terug voor de hoge premie (veroorzaakt door de geringe belang stelling) en het forse eigen risico. Direct na aanschaf van een nieuwe brommer is het afsluiten van een cascoverzekering wellicht het overwegen waard. Na een jaar echter is de dagwaarde van de tweewieler al zo ver gedaald dat een eventuele verzekeringsuitkering nauwelijks opweegt tegen de optelsom van premie en eigen risico. Verstandiger lijkt het dan ook om regelmatig een bedrag op een spaarrekening te zetten om bij onverhoopte schade aan de brommer een 'appeltje voor de dorst' te hebben. Spaargeld en rente vormen in ieder geval een mooie 'aanbetaling' als na een aantal jaren tot de aanschaf van een nieuw vervoermiddel wordt besloten. Men moet er wel rekening mee houden dat een cascoverzekering ook uitkeert als de schade kort na aankoop van de brommer ontstaat, terwijl het saldo op de spaarrekening dan waarschijnlijk nog on toereikend is om onverwachte kosten te betalen. Wellicht kan in zo'n situatie - voor bromfietsers van 18 jaar en ouder - een persoonlijke lening uitkomst bieden.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1986 | | pagina 7