M vcuxeii vtxu *rucscr. 13. Frans Aarts oftewel Vollebergs Frans De familie Arts kan er prat op gaan de langst op het Veulen wonende familie te zijn. Leonardus Aarts, geboren te Deurne op 6 januari 1824 woonde tussen 1844 en 1848 als knecht bi] de fam Smits aan het Volen. Hij leerde Margaretha Arts kennen en trouwde ermee. Zij gingen op de Vollebergs plats wonen. Nu woont daar de fam J Spreeuwen- berg-Jenniskens (zie aflevering 14) Zij kregen 3 kinderen Frans, Agnes en Petran. Frans trouwde met Maria Poels uit tforst. Zij gingen wonen op de boerderij waar nu nog z'n jongste dochter Nes woont (Veulenseweg 46) Deze is getrouwd met Jeu de Mulder (Jeu Derkx). Frans en Maria kregen 6 kinderen. Agnes trouwde met Jansen uit Oirlo en gingen daar aan de Zandhoek wonen. Petran was schaapsherder. Hij is op latere leeftijd getrouwd en naar Venray getrokken. Frans Aarts werd ook in zijn nieuwe woonomgeving nog altijd naar zijn stamhuis genoemd Vollebergs Frans. Datzelfde zagen we bv ook bij Willem van Rens (aflevering 11) die op zijn nieuwe woonstede ook gewoon Muijsers Willem bleef heten. Vollebergs Frans maakte graag een praatje. Hij had een open 'schop' aan de straat. Als het regende kon men daarin schuilen. Menig praatje heeft Frans daar gemaakt. Frans was de eerste Veulense ontginner van de Peel. De Peel die zo ongeveer begon waar nu de kerk ligt. Zijn eerste projekt was een stuk woeste grond van 5 HA dat schuin achter de kerk richting van Staveren lag. H(j bouwde er een boerderij voor zijn oudste zoon Leo op. Deze trouwde met An Roozen. Leo stierf nog erg jong. Zijn weduwe her trouwde later met Antoon Timmermans. De smaak van het ontginnen eenmaal te pakken, kocht hij van de Gemeente nog een stuk grond van 17 HA, dat links van de Veulen seweg lag, langs de Veulense Wateren. Hij ontgon ook deze peelgrond en stichtte er 2 boerderijen op. De eerste was bestemd voor zijn tweede zoon Teng, die trouwde met Nel Roozen, een zuster van An. Teng is op 26 april 1983 gestorven. De andere boerderij was voor zijn oudste dochter Mien. Deze trouwde met Jan Fleurkens uit Heide. Zij is op 16 juni 1985 ge storven. De tweede dochter Dien, trouwde met Fleurkens van de Boschhuizen. De derde dochter Ciska is nooit getrouwd geweest.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 11