9. Kinderen Dirks van de Bommeplats. Veulen van vroeger Deze woonden in het begin van deze eeuw op de boerderij die nu bewoond wordt door de fan Dings-van Houtem (veulenseweg 33). De Bommeplats ontleent haar naam waarschijnlijk aan Peter Bomm die op een kaart van Veulen uit 1710 als eigenaar vermeld staat. We zien dat omstreeks 1780 Theunis Bomm en zijn vrouw Johanna Piepers op de Bommeplats wonen. De fam Bomm was zeer rijk. Hun huis was vol pracht en praal. Ook bezaten zij verschil lende boerderijen oa. de 'Beeten Plats'. Maar om de een of andere reden kwam er een einde aan deze rijkdom. In 1819 komt Theunis te overlijden. Uit archiefstukken blijkt dat zijn erfgenamen Matheu Bomm en Gerard Huben (die getrouwd was met Petronella Bomm) in 1820 uit geldgebrek de 'Bommehof' voor 1150 francs verkochten aan Hendrik v d Cruijs. Deze was winkelier en handelde ook in onroerend goed. Hij woonde in Leunen op de boerderij waar later de fam Claessens (Gussen) in zou gaan wonen. Het jaar 1820 was nog niet ten einde of de 'Beetenplats' werd ook al verkocht. Voor 950 francs werd Theodoor Schreurs uit Sevenum op 1 december 1820 de nieuwe eigenaar. Hendrik v d Cruijs verpachtte in 1821 de 'bommehof' aan Hendrik Smits uit Vlierden en de fam Bomm ging op hun boerderij wonen die aan de Scheyde lag, de 'Dense Plats'. Daar was het waar zo'n 10 jaar later mijn moeder Theodora Bomm geboren zou worden. Nu kunt u ook begrijpen waarom die ook wel 'Dense Doeër' genoemd werd. De Bommeplats werd dus verpacht aan Hendrik Smits uit Vlier den. Deze was gehuwd met Maria van Bree die ook uit Vlierden kwam. Dit waren de voorouders van de fam Smits (Olven) waarvan de nazaten nu nog steeds in Leunen wonen. Volgens het nog aanwezige pachtcontract was de pachtprijs 19 malder goeden zuiveren rog venrayse maat, plus 100 gulden cleefs, tweeduizend pond schoof en nog 10 karren goeden klutt (turf) 1Verder werd oa. bedongen dat de visvijver voor de verpachter beschikbaar bleef. Veel geluk heeft de fam Smits aan het Veulen niet gehad want reeds in 1829 overleed Hendrik. Ruim 3 jaar later stierf zijn weduwe en twee van zijn zonen Jan en Martin. De oudste en nog enige zoon Antoon zette het bedrijf voort dat inmiddels ver kocht was aan de fam vd Boogaard uit Venray.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 11