8 Simon Janssen oftewel Rongen Moeën Veulen van vroeger. Deze woonde samen met zijn eveneens ongetrouwde züster Marie op de Rongen-plats. Op deze plaats staat nu de boerderij van de Familie Burgers-Drlessen (Veulenseweg 3*). Zoals we dat ook al gezien hebben by Hendrik Sohreurs, Mathijs Geurts en Wed. Verheijen, werden ook Simon en Marie Janssen aangesproken met de naam van de boerdery waarop zij woonden, de 'Rongen-plats'of ook wel'de Rong' genoemd. Vroeger heeft deze boerdery 'Minte-plats' geheten. Op een oude kaart van 1740 staat Jan Minte als eigenaar vermeld. Ten tijde van Rongen Moeën was de boerdery 15 HA groot. Hy had deze voor 4000,- gekocht van den Heer van Gennep. Moeën had een knecht, een meid en een schaapherder, want hy had een flinke kudde schapen. Een rijke boomgaard achter het huis zorgde voor een over vloed aan vruchten. In de herfst mocht de jeugd van het Veulen kastanjes rapen die. gegroeid waren aan 5 grote kastanjebomen, die ook in de boomgaard van Moeën stonden. Als wy dan kastanjes geraapt hadden, kregen wy soms van Tante Marie zoals wy ze toen noemden, een sneetje witbrood met honing en dat was voor ons in die dagen iets bijzonders! Moeën had dus ook byen. In zyn bijenstal stonden .10 volken. Moeën die vrijgezel was, werd er wel eens op gewezen dat hy zich maar eens een vrouw moest gaan zoeken. Een bekend gezegde van hem was dan altyd 'Wiet van huus blaoit de hei het miSist mar der is wel den honing aafi'. Düs,-ver van huis is het ook niet allemaal goud wat er blinkt. Toen Rongen Moeën en Marie ophielden met boeren, gingen ze in Leunen tegenover café Martens wonen. Een zekere Verdellen pachtte toen de Rongen-platsDaarna boerde een vroegere knecht van Ver dellen, Seroo uit Horst-America op de boerdery verder. Deze was getrouwd met een dochter van Verdellen. In 1925 nadat wy enkele Jaren thuis ingetrouwd waren geweest kwamen wy op de 'Rong' te wonen. Tot 1953 hebben wy daar gewoond. Toen kochten wy de boerdery van Verberkt aan de Lorbaan en Burgers Jan kocht van Rongen Moeën de 'Rongen-plats!. Deze bouwde er meteen een nieuwe woning by. Lang plezier hebben ze daar niet van gehad, want in 1944 bliezen de Duitsers deze prachtige woning op. Het was niet het enige huis dat het in de oprlog aan het Veulen moest ont-

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 12