17.20.12 Zoals In die tijd gebruikelijk was, lag er bij de Brieneplats ook een 'koel'. Deze waterkuil diende voor de drinkwater-voorziening en als bluswater in geval van brand. Vader had ook altijd zo'n 15 korven met bijen die overvloedig honing leverden, want heide was er volop. In de herfat werden de zwaarste korven 'geslacht'. Men maakte daartoe een gat in de grond plaatste er een stokje in waaraan een lap met zwavel zat. De lap werd aangestoken, de korf bovenop het gat gezet en alle bijen werden dan door de zwaveldamp gedood. De honing werd er dan met een honing slinger uit de raten geslingerd. De lege raten die overbleven werden gesmolten en met een waspers bewerkt. De wasklompen die zodoende gevormd werden gingen naar de Bijenbond en deze zorgde ervoor dat er waskaarsen van gemaakt werden. Voor het stoken van de sopketel en het fornuis gingen we 'bulten' steken. Deze bulten waren een beginnende turfvorming onder de heideplaggen, als uitloper van de Peel. Deze turf werd gestoken in het gebied dat nu tot de Louise hoeve behoort (fam v Dongen). Later werd deze vorm van turfwinnlng door de Gemeente verboden, omdat de grond hierdoor verarmde. Men ging toen de turf voortaan steken op de 'Maos', het latere Peelplan Zuid in ïsselsteyn. Grad Reintjes. TE KOOP: Diverse soorten koolplanten, tomaten-, knolselderij-, prei-, sla-, ijssla- en andtfvieplanten Groente- en tuinkruidenzaden. Perkplanten en potgrond. Tevens te koop: aardappelen. M Theunissen, Horsterweg 16, Leunen Tel. 811559 BOERENBOND LEUNEN - diverse mierenbestrijdingsmiddelen. - Uracom maakt uw oprit en terras 6 maanden onkruidvrlj. Ook op zaterdagen geopend van 9.00-12.00 uur. Boerenbond, Apollonlastraat 5, Leunen Tel. 81995

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 13