7c Jan Reintjes van de Brieneplats Veulen van vroeger. Op de Brieneplats hadden wij vroeger een potstal. Dit was een koe stal met een laaggelegen lemen vloer. De koelen konden in het begin van de stalperiode amper bij de voerbak komen. In de loop van de winter werden hierop heide- en grasplaggen gedaan. Daar kon de gier en de mest intrekken. De heiplaggen werden gestoken op de heide die toch binnen handbereik lag. Grasplaggen langs de kant van de weg of in de weide. Iedere boer had een plaggenhoop in de buurt van de stal om 'swinters als het vroor de koeien toch een droge ligplaats te geven. Zo kwam het vee in de loop van de stalperiode steeds hoger te staan zodat ze tegen het einde van de stalperiode wéér bijna niet meer bij de voerbakken konden. Vaak stonden ze nog hoger dan de voerbak. In het voorjaar werd de pot stal 'uitgevaren'. Het mengsel van heide- en grasplaggen, mest en gier, vormde een goede bemesting voor de magere zandgrond. Als tweede bedrijf in deze streek (na Beetis Driek) heeft vader in 1911 een 'Hollandse stal' gebouwd. Je weet wel, zo'n stal waarop de koeien op stro lagen en waarbij achter de koeien een grup was waarin de mest en de gier gescheiden werd en die iedere dag uitgemest moest worden. In die tijd was Meester Rutten uit Wanssum de grote stimulator voor de BoerenstandDoor middel van spreekbeurten over akkerbouw en veeteelt, trachtte hij de boeren in deze streek op een hoger plan te brengen. Vader, die toch wel met z'n tijd meeging, verbouwde al vóór 1910 de schaapskooi om. tot varkenshokken. De andere boeren die veelal schapen hielden, zagen dit niet zo zitten. Vader echter wa3 vastbesloten het te proberen en zei: Verdienen we er geen geld mee, dan hebben we toch de mest ervan' en mest was hier in die tijd erg schaars. Een van de ergste voorvallen die ik mij uit deze tijd herinner was toen er op ons bedrijf voor het eerst aan het Veulen 'mond- en klauwzeer* uitbrak onder het vee. Al het vee moest worden afgemaakt. Na eerst geschat te zijn, moesten de zwaarst zieke dieren naar een gegraven kuil worden geleid, waar ze het genadeschot kregen. De andere dieren werden geslaoht; een trieste zaak Stal, schuur en 'schop' (open schuur) alles hing vol met geslachte dieren. Zelfs katten, hond en konijnen, alles moest er aan geloven. De bewoners mochten 10 dagen het huis niet uit. Alles moest worden ontsmet. Een goede kant van dit drama was, dat vader van het geld dat hij voor zijn dieren kreeg, de schuld kon aflossen die nog op zijn enkele jaren tevoren gekochte boerderij rustte.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 12