7a Jan Reintjes van de Brieneplats. Veulen vanvroeger. Op deze boerderij wonen nu de families Hagens-Reint jes en Hagens-Arts (Veuleneeweg 92) Op 17 november 1789 verkochten Peter Boers eq Joanna Brlenen(echte lieden) aan Dirck Boers en Gertruy Smeeten (echtelieden) de bouwhof genaamd 'Brlenenplaets' gelegen aan 't Veulo (Veulen), bestaande uit een groot en een klein huiake, schuur, torfschop., met schaaps kooi, met bakhuis, een moeshof met boomgaard, een schaapskooi in de Peel, met 26 morgen bouwland en 7è morgen weiland, doen de maten onbepaald dan zo groot en zo klein als in zijn voren, palen, wallen en heggen gelegen is.' De prijs was 1500 gld Cleefs waaraan verder nog een aantal nadere voorwaarden verbonden waren. Deze Joanna Br lenen was waarschijnlijk een dochter van Peter Br lenen waarnaar deze boerderij genoemd werd. Na de families Boers, hebben de families Wienes en van Kempen nog.op de Brieneplats gewoond. iiijn vader en moederJan Reintjes en Theodora Bömm trouwden op 1 mei 1897 en woonden de eerste jaren op een boerderij aan 't Volen. Daar ben ik geboren. In het begin van deze eeuw pachtte mijn vader voor de pachtsom van 120,- per jaar, plus de opbrengst van twee kersenbomen, de Brienehof van Henri Esser uit Venray. De verpachter kwam de kersen ieder jaar zelf plukken. Zodoende verhuisden wij van het Volen naar het Veulen. Op de Brieneplats werden Handrie en Nel (vrouw Hagens) geboren. In 1910 kocht vader Jan Reintjes de boerderij voor 10.000,- Deze was toen 10 HA en 90 are groot. Zoals op zoveel boerderijen in die tijd rustte hierop ook een erfpacht. In dit geval aan de kerk van Swolgen en deze was groot 3 hectoliter en 60 liter rogge. De erfpacht moest iedere .laatste van de maand november voldaan zijn. Mijn vader heeft deze erfpacht in 1916 afgekocht. Daartoe moest hij 600,- aan Geurts, Kerkmeester te Swolgen betalen Omdat er in die tijd geen bakker in de buurt woonde,had bijna iedere boerderij een eigen bakhuis je, Het bakhuis Je van de Brieneplats werd in 1901 of 1902 vernieuwd en staat er nu nog! In het bakhuisje was een grote oven waarin iedere week vers roggebrood gebakken werd. Ook gebruikte men deze oven in de herfst om peren te bakken of te drogen. Daarnaast deed de oven nog dienst, als de Handbóogschutterij een feestavond had bij café Manders, want dan werd er worst in gebra den. In de keuken van de boerderij was ook nog een kleine oven, daar in werd iedere week mik gebakken 'roggeweg'. Bij het meel voor deze mik waren de zemelen uitgezeefd.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 12