Veulen van vroeger. 3 Ties Verheijen oftewel Theeuwen Tieske. Deze woonde in het huis waar nu Jan Jenneskens en z'n vrouw wonen (Veulenseweg 30). Op zo'n klein boerderijtje met een koe,kon Ties de kost voor vrouw en kinderen niet verdienen en dus ging hij al3 dagloner bij de boeren werken. Hl) had 5 kinderen die later ook als dagloner hun brood verdienden. Mj is altijd goed bijgebleven dat in de herfst bij Tieske vlas werd 'gebraakt'. Vele boeren verbouwdén in die dagen vlas voor eigen gebruik. Hiervan maakte men lakens. Van het tweede soort maakte men karretouw. Het vlas moest eerst een rottingsproces ondergaan. Daardoor werden de vlasvezels losgemaakt van de rest van de stengel. Dit gebeurde in de Veulense Wateren. Het vlas bleef daar zo'n 6 7 weken in het water liggen. Daarna werd het gedroogd. Dit drogen gebeurde bij Theeuwen Ties, al naargelang er vlas was, in een of twee langwerpige kuilen. In deze kuilen werd turf gestookt. Bovenop deze kuilen werd dan het vlas ten droge gelegd. Deze kuilen lagen 25 meter vanaf de Veulenseweg, achter het huis waar nu Jan Fleurkens en Jan Verdellen wonen. Daar was het toen heidegrond. Als het vlas droog was, werd het gebraakt. Dit gebeurde met een 'braak', die iedere boer een had. Een braak is een apparaat op *4 poten, 60 cm hoog, 1.20 meter lang en 30 cm breed. Het binnenwerk van een braak bestond uit ijzeren staven, waarvan er twee naar boven geheven konden worden. Het vlas ging er onder en dan naar beneden drukken; hierdoor werden de houtachtige bastdeeltjes geknakt en kon den gemakkelijk verwijderd worden en hield men de vezels over. Dit vlasbraken werd uitgevoerd door het jong vrouwvolk van heel de buurt. Na afloop, het was dan tegen de avond, werd er feest gevierd. Eerst moesten de braaksters koffiedrinken met krentemik. Daarna kwamen de jongelui van het Veulen met mondharmonica of trek- buul en werd er gedanst tot laat in de avond. Dit was een de grootste feesten die de jeugd in die tijd beleefde. Men noemde dat 'spinning'. Nog iets meer over de Veulense Wateren. Vanaf de Veulenseweg gezien lagen de 'korte waters' links en rechts voor de later daar gebouwde Johanna-Hoeve(Nu fam Snoeks). Achter de Johanna-Hoeve lagen de'lange waters'. De Johanna-Hoeve is eigenlijk gebouwd op een hóger gelegen stuk in de Veulense Wateren. In de zomer stond het water er kniehoog. In de natte winers waarin het ook nog flink vroor, kon je van de Veulense Wateren aan één stuk door naar Griendtsveen schaatsen Grad Reintjes.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 12