2 Hendrik Schreurs oftewel Beetia Kriek. Veulen van vroeger. Deze woonde waar nu de boerderij van de fam Hendrix staat (Veulense- weg 16). Hendrik was landbouwer, steenmaker, ontginner enz. Als steenmaker heeft hij in het begin van deze eeuw een veldoven gebouwd. Deze lag achter zijn boerderij, richting Scheyde. Daarna stichtte hij een Waaloven, die stond op het veld tussen de boerderij en de Veulenseweg en heeft maar een paar jaar gewerkt. Als eerste in de hele streek bouwde hij rond 1925 de voor die tijd zeer moderne Ringoven. Deze is later via zijn z on Petran, overgegaan naar zijn kleindochter Mevr. Manders-Schreurs. Tengevolge van een sanerings regeling onder de steenfabrieken is de oven in oktober 1968. stil gelegd en in 1969 afgebroken. Als ontginner heeft Hendrik Schreurs zijn sporen ook verdiend. Hij kocht van de Gemeente Venray 60HA woeste heidegrond, ontgon die en maakte er vruchtbare weiden en akkerland van, dat rijke vruchten voortbracht. HIJ was ook de eerste hier die een maal- en grasmachine had en zelfs een 'stoomdorchmachine' zoals men toen zei. Bij de boerderij van Schruers stond, net als bij iedere boerderij in die tijd, een bakhuisje. Rond 1930 is daarin een dochter van Hendrik, Anna, door brand omgekomen. Voor en na heeft Beetis Driek, zoals hij in de volksmond ge noemd werd, zijn grond verkocht. Het eerate perceel kocht Paulen Bert (Jansen) en stichtte er een boerderij op. Op deze boerderij woont nu de fam. Nellissen (Brugpas 25). Rond 1919 verkocht hij voor 1000,- per HA, 90HA grond aan van Eyk. Deze grond had hij als woeste grond voor J 100,- per HA van de Gemeente-gekocht. Van Eyk was veehandelaar in Cljck en had daar ook een exportslagerij. Tijdens de eerste wereld oorlog verbouwde hij de armenhuisjes tot boederij 'Eykenhof'. Daarin woont nu de fam. van Staveren. In een latere aflevering volgt nog meer informatie over van Eyk. Over de armenhuisjes kan ik dit nog vertellen: Midden in de heide aan een zandweg lagen 9 armenhuisjes, gebouwd door de Gemeente voor gezinnen die door de Gemeente van onderdak voorzien moesten worden. Hierin woonden 9 gezinnen, te weten Krilaers, van Hoof, Relouw en Frans Noyen. Toen de 9 huisjes verbouwd werden tot een boerderij, verhuisden 3 gezinnen naar Venray. Frans Noyen echter bouw de zich een plaggenhut in de Peel en heeft daarin nog jaren gewoond. Later is ook hij naar Venray vertrokken. In die tijd dat Frans Noyen in de Peel woonde was hij kantonnier op de grintweg aan het Veulen. Deze liep toen tot aan de bocht die in de weg ligt tussen Teng Burgers en Piet Weijs. In de 20-er Jaren ia die weg doorgetrokken tot aan de tegenwoordige Jaegerhofweg. Ps. In de vorige aflevering stond de naam Jacob Bergems vermeld, dit moet zijn Jacob Bukkums. Grad Reintjes.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1985 | | pagina 12