DE DORPSRAAD EN DE GEMEENTE Vroeger werden er door de gemeente regelmatig beslissingen genomen, zonder dat de bevolking erbij betrokken werd. Toen Venray nog klein was, was dit niet zo erg, daar de meeste inwoners boeren waren en de leden van de kerkdorpen- fraktie wel wisten, wat er op het dorp gaande was. Maar door de grote veranderingen en de snelle groei van de laatste 15 jaar, is het besturen van Venray veel ingewikkel der geworden. Door gebrek aan goede informatie zijn er in het verleden soms beslissingen genomen, zonder dat men vol doende wist, wat de gevolgen daarvan zonden kunnen zijn. Ook in Leunen was het niet langer mogelijk, dat één persoon nog alles van het dorp af kon weten. Zo ontstond langzamer hand het inzicht, dat geregeld overleg met de gemeente door mensen, die de ontwikkelingen in Leunen bij wilden houden, erg belangrijk was. De oprichting van de dorpsraad waa daarvan het gevolg. Deze dorpsraad is dus gesprekspartner voor de gemeente. Zij gaat zelf weer te rade bij die Leunenaren, die bij een bepaald probleem betrokken zijn. Het kan zijn dat de dorps raad aan de gemeente voor moet leggen, dat zij de eerste kontakten maakt, afspraken met ambtenaren maakt of soms zelf direkt onderhandelt. Het kan ook zijn, dat de kontakten al rechtstreeks gelegd zijn door een organisatie, maar dat zij een ondersteuning van de dorpsraad daarbij goed kan gebruiken. Die ondersteuning kan bestaan uit: - Het geven van advies aan organisatie en/of gemeente - Het bij de gemeente bevestigen van het belang van een verzoek - Het nalopen van gemeentebestuur of ambtenaren, als er geen schot mn onderhandelingen komt - Het kontroleren of de gemeente zijn belofte (op tijd) nakomt - Indien het probleem ook elders speelt, B. en W. ervan overtuigen, dat dit probleem geen toeval is, maar juist een algemeen probleem. Geldt de hulp personen, dan geeft de dorpsraad de wensen en klachten van de mensen door, helpt bij het opstellen van brieven, belt zonodig ambtenaren voor inlichtingen of een afspraak en gaat na of aan het verzoek ook werkelijk aandacht besteed wordt. Naast deze incidentele kontakten zijn er ook die gepland worden n.l. - 1x per kwartaal een gesprek van alle dorpen samen met de burgemeester over zaken, die extra aandacht verdienen (woning bouw, riolering, sportaccomodatie)

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1976 | | pagina 9